Carlo Ancelotti po mendon ndryshimin e madh të formacionit ikonik të Real Madridit

Menagjeri aktual i Real Madridit, Carlo Ancelotti ka folur në lidhje me rreshtimin e skuadrës së tij dhe ndryshimin e formacionit të tij të zakonshëm.

Fitorja e së enjtes ndaj rivalëve të qytetit, Atletico Madrid, në Kupën e Mbretit ishte fitorja e tretë radhazi e skuadrës, megjithëse erdhi vetëm në kohën shtesë.

Megjithatë, rikthimi i Real Madridit në formë është i mirëpritur për të gjithë tifozët e Los Blancos dhe ndoshta askush nuk është më i lehtësuar se trajneri Carlo Ancelotti.

Ashtu si fitorja e të enjtes së kaluar ndaj Villarrealit, Real Madridi duhej të vinte nga prapa për të mposhtur kundërshtarët e tyre.

Ancelotti e di se skuadra duhet të përmirësohet, por ai e di se çfarë kërkohet për të vazhduar të përmirësohet.

Ndeshja kundër Atleticos të enjten pa Ancelottin të largohej nga formacioni i tij i9 zakonshëm 4-3-3 në favor të një sistemi 4-2-3-1, me Rodrygo që luante pas sulmuesit Karim Benzema.

Italiani ndjeu sikur ndryshimi ishte një sukses dhe është një opsion që do të konsiderohet për ndeshjen e së dielës në La Liga kundër Real Sociedad.

“4-2-3-1 është një sistem që më pëlqen, veçanërisht në aspektin mbrojtës. Ndonjëherë Modric ka luajtur aty si mesfushor, herë të tjera Asensio, herë të tjera Rodrygo”, ka thënë fillimisht Ancelotti.

“Nr.10 është një pozicion që Rodrygo e pëlqen sepse ai është një lojtar ideal për të luajtur pas sulmuesit. Ne po mendojmë për të. Është gjithashtu e vërtetë që në shumë ndeshje kemi luajtur kështu”, përfundoi italiani.