Dy gola nga Ronaldo dhe Juventus në epërsi ndaj Inter [VIDEO]

Ka përfunduar pjesa e parë mes Juventusit dhe Interit në ndeshjen e vlefshme për gjysmëfinalen e Coppa Italia.

Ndeshja nisi furishëm nga Interi ku kaloj në avantazh brenda 9 minutash lojë pas golit të Lautaro Martinez për 1-0, shkruan Teleshkronja Post.

Më pas është barazuar rezultati në ndeshjen Inter-Juventus.Goli ka ardhur pas një penalltie tepër të dyshimtë që ju dha Interit.

Realizator nga pika e bardhë si zakonisht ishte Cristiano Ronaldo. Goli u shënua në minutën e 26-të. 

Ndërkaq Juventusi u rikthye në lojë fuqishëm ku prap Cristiano Ronaldo përfitoj nga gabimi trashanik i mbrojtjes së Interit dhe kaloj në epërsi.

Goli i bukur me kokë nga Vedat Muriqi, i pari për Lazion [Video]

Super sulmuesi nga Kosova, Vedat Muriqi ka shënuar tashmë golin e parë zyrtar me klubin italian, Lazion.

Lazio ka gjetur shpejtë golin e barazimit në ndeshje ndaj Atalantas, e cila kaloi në epërsi më shënimin e mbrojtësit shqiptar, Berat Gjimshiti (7′). Klubi kryeqytetas ka arritur t’i kundërpërgjigjet me anë të shqiptarit tjetër, sulmuesit të Kosovës, Vedat Muriqi.

Muriqi ka arritur të shënojë në minutën e 17-të për barazimin 1-1, transmeton TeleshkronjaPost.com

Sulmuesi prizrenas shënoi gol të bukur me kokë pas asistimit të Francesco Acerbit. Ky ishte goli i parë zyrtar për Muriqin me fanellën e Lazios.

Ibrahimovic i jashtëzakonshëm me dy gola, fiton Milan [VIDEO]

Lideri i kampionatit italian, AC Milan ka arritur të shënojë fitore në udhëtim ndaj Cagliarit me rezultat 0:2, në kuadër të javës së 18-të në Serie A.

Ishte Zlatan Ibrahimovic i cili realizoi në minutën e shtatë nga penalltia, duke e dërguar Milanin në epërsi në pushimin mes pjesëve.

Zlatan Ibrahimovic realizoi edhe golin e dytë, duke treguar se lëndimi nuk ia ka lënë shenjë.

Në minutën e 74-të, Saelemaekers u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë, por kjo nuk ndikoi aspak në rezultat.

Kështu, Milani e “blindon” vendin e parë në tabelë me 43 pikë, tri më pak se Interi që është në vendin e dytë.

Kush u ndëshkua me karton të kuq më shpesh ? Messi apo Ronaldo

Kapiteni i Barcelonës Messi dhe ylli i Juventusit Ronaldo janë garues të egër dhe të dy njihen për humbjen e toruas kur ngacmohen nga kundërshtarët apo vërtet kur gjërat nuk shkojnë sipas dëshirës së tyre në fushë.

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo shkojnë fytas pak a shumë kur bëhet fjalë për statistika, gola, Topa të Artë e kështu më radhë – por disiplina është një fushë ku ata nuk mund të krahasohen.

Messi ishte ndëshkuar me karton të kuq në fitoren e Argjentinës për vendin e tretë në Kupën e Amerikës 2019 kundër Kilit, pas një konfrontimi me Gary Medelin.

Ajo ishte hera e parë që Messi u skuq pas 14 vjetëve. Dhe pas dy vjetëve, ndodhi përsëri, këtë herë në fanellën e Barcelonës. Në fakt, ky ishte kartoni i parë i kuq për argjentinasin si lojtar i Barçës.

Ronaldo është ndëshkuar shumë më shpesh se Messi, megjithatë.

Kartoni i parë i kuq për Messin erdhi në vitin 2005, në një ndeshje miqësore në të cilën debutoi për Argjentinën kundër Hungarisë.

Në përgjithësi, Messi është ndëshkuar tri herë në karrierë.

Ronaldo është ndëshkuar me karton të kuq plot 11 herë gjatë karrierës së tij me Manchester United, Real Madrid dhe Juventus.

Kartonët e kuq të Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit gjatë karrierës:

Liverpool – Manchester United, formacionet zyrtare

Manchester Unitedi do të përballet me Liverpoolin sonte në Anfield, në një betejë të shumëpritur, e cila nis në orën 17:30.

Do të jetë një luftë mes të parit dhe të tretit në tabelën e Premierligës, me Unitedin që do të kërkojë të qëndrojë mbi Liverpoolin dhe ta rrisë epërsinë ndaj vendit të dytë, Leicester City, raporton Gazeta Express.

Derisa Ole Gunnar Solskjaer nuk përballet me ndonjë mungesë të madhe, Jurgen Klopp nuk do të mundë të llogarisë në disa lojtarë kyçë.

Virgil van Dijk, Joe Gomez, Diego Jota dhe Naby Keita mungojnë për Liverpoolin shkaku i lëndimeve.

Gjermani Jurgen Klopp i ka dhënë mundësinë e titullarit kosovarit Xherdan Shaqiri – i cili para pak më shumë se dy vjetëve shkëlqeu kundër Unitedit duke ia siguruar fitoren Liverpoolit me dy golat e tij në Old Trafford.

Ole Gunnar Solskjaer ka vendosur të luajë me Paul Pogban nga fillimi në mesfushë, i cili do të mbështet nga Fred dhe Bruno Fernandes.

Këto janë formacionet startuese të të dy trajnerëve: