E FUNDIT: Kenia drejt njohjes së sovranitetit të Kosovës

Kenia ka shprehur gatishmërinë e saj për të njohur Kosovën, njofton uebsajti Keynan Foreign Policy.

Ministri i Jashtëm Alfred Mutua e bëri këtë deklaratë gjatë një konference për shtyp në Nairobi, duke konfirmuar se po zhvillohen diskutime që Kenia ta njohë plotësisht pavarësinë e Kosovës.

Ky njoftim vjen pas takimit të Presidentit William Ruto me presidenten Vjosa Osmani gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA) në Nju Jork.

Lëvizja e Kenias drejt njohjes së Kosovës mori vrull në fillim të këtij viti kur njohu zyrtarisht pasaportat kosovare në mars. Ndërsa ky zhvillim nuk u publikua gjerësisht në atë kohë, ai shënoi një hap të rëndësishëm në formalizimin e lidhjeve diplomatike midis Kenias dhe shtetit të Kosovës.

Ministri Mutua konfirmoi vizitën e ardhshme të Osmanit për të diskutuar mbi njohjen.

Gjatë takimit të OKB-së në Nju Jork, presidenti Ruto dhe presidenti Osmani u angazhuan në një takim të përzemërt, ku shkëmbyen kënaqësi dhe shprehën përkushtimin e tyre të përbashkët për zgjidhjen e konfliktit Kosovë-Serbi.

Presidentja Osmani përcolli mirënjohjen e saj për liderin kenian që pranoi ta takonte, duke përmendur një takim të mëhershëm në Londër. Presidenti Ruto e mirëpriti atë ngrohtësisht dhe shprehu optimizmin e tij për gjetjen e një zgjidhjeje reciproke të dobishme si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë.

Mbështetja e palëkundur e Kenias për këtë përpjekje diplomatike u përsërit gjatë këtij takimi.

Ndërsa këto lëvizje diplomatike kanë ngritur vetullat në Beograd, me zyrtarët serbë që shprehin pakënaqësinë e tyre, Presidenti Ruto duket se po sinjalizon një ndryshim delikate në politikën e Kenias ndaj Kosovës.

Gjatë qëndrimit në Nju Jork, Presidenti Ruto ka takuar edhe ish-presidentin dhe ministrin e Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli. Sipas Pacollit, presidenti Ruto luajti një rol të rëndësishëm duke e ndihmuar atë të ketë qasje në delegacione të nivelit të lartë dhe krerët e shteteve nga vende të ndryshme.

Kjo qasje ishte e rëndësishme në përpjekjet e Pacollit për të fituar njohjen ndërkombëtare për Kosovën.

Burime diplomatike, duke folur në mënyrë konfidenciale për Kenyan Foreign Policy, zbuluan se Pacolli ka shfrytëzuar zyrat e misionit Kenia të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork gjatë disa takimeve të tij me delegacionet e huaja. Këtë informacion politikani miliarder kosovar e ka konfirmuar në faqen e tij zyrtare në Facebook.

Kjo kthesë e fundit e ngjarjeve sugjeron se Kenia është në rrugën e njohjes së Kosovës si një shtet sovran.Kosova shpalli pavarësinë 15 vjet më parë nga Serbia, shruan KFY në artikullin e publikuar.

Serbia nuk e njeh shtetësinë e Kosovës. As Rusia, Kina dhe pesë vende të Bashkimit Evropian – Spanja, Sllovakia, Qiproja, Rumania dhe Greqia, të cilat e kanë ndalur rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

Rusia, një aleate e Serbisë, ka vënë veton ndaj anëtarësimit të Kosovës në Kombet e Bashkuara./TeleshkronjaPost.com