E FUNDIT// Presidentja Osmani takohet me Papa Françeskun

Befas pa ndonjë paralajmërim, presidentja pritet në audiencë te Papa Françesku, deklarohet për takimin e rëndësishëm në Vatikan.

E para e vendit Vjosa Osmani njofton se bashkë me bashkëshortin, zotriun e parë, është pritur në audiencë private nga Papa Françesku në Selinë e Shenjtë.

Presidentja Osmani thotë se thellimi i mëtejmë i raporteve me Vatikanin dhe zgjerimi i bashkëpunimit në shumë fusha janë “orientimi ynë i përbashkët”.

“Synimi i Kosovës për njohje nga Vatikani kontribuon në këtë drejtim dhe në avancimin e mëtejmë të raporteve tona shekullore”, shkruan ajo ndër të tjera.

Njoftimi i presidentes në rrjetet sociale, i saj i plotë: