“FIFA Best Player 2022” – Benzema, Mbappe dhe Messi në garë për çmimin prestigjioz të FIFA-s

Federata ndërkombëtare e futbollit – FIFA ka zbuluar emrat e kandidatëve përfundimtarë për çmimin e lojtarit më të mirë të FIFA-s për vitin 2022, transmeton TeleshkronjaPost.

Dy francezë Karim Benzema dhe Kylian Mbappe, gjithashtu edhe argjentinasi Lionel Andres Messi janë tre finalistët që konkurrojnë për këtë çmim.

, Teleshkronja Post
, Teleshkronja Post
, Teleshkronja Post
Soccer Football – FIFA World Cup Qatar 2022 – Final – Argentina v France – Lusail Stadium, Lusail, Qatar – December 18, 2022 Argentina’s Lionel Messi kisses the World Cup trophy after receiving the Golden Ball award as he celebrates after winning the World Cup REUTERS/Kai Pfaffenbach TPX IMAGES OF THE DAY

Për bazë do të merren paraqitjet e futbollistëve nga periudha 8 gusht 2021 deri më 18 dhjetor 2022.

Fituesi i çmimit “Lojtari më i mirë i FIFA-s” nga FIFA do të zbulohet në një ceremoni në Paris, më 27 shkurt.

Në total prej 14 lojtarësh u nominuan fillimisht këtë çmim, të përzgjedhur nga një panel ekspertësh.

Lista përfundimtare e ngushtë, tre finalistët; Benzema, Mbappe dhe Messi, janë përzgjedhur nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga:

trajnerët e ekipeve kombëtare të meshkujve, kapitenët e ekipeve kombëtare, gazetarët e futbollit dhe tifozët që votuan në faqen zyrtare të FIFA-s./TeleshkronjaPost/