Jo vetëm Sterling, Chelsea projekton transferimin edhe një tjetër ylli të Cityt

Chelsea thuhet se ka zhvilluar bisedime me Manchester Cityn për mundësinë e nënshkrimit të Nathan Ake si dhe Raheem Sterling.

Sportsmail raportoi të hënën se Todd Boehly kishte kontaktuar me kampionët e Ligës Premier me synimin për të përfunduar një marrëveshje për Sterlingun gjatë javës së ardhshme.

Anglezi ka zhvilluar tashmë diskutime pozitive me trajnerin e Bluve, Thomas Tuchel për mënyrën se si do të përdoret në Stamford Bridge, me atë bisedë që forcon dëshirën e 27-vjeçarit për t’u larguar nga Etihad Stadium.

Dhe The Telegraph pretendon se Boehly gjithashtu kërkoi një vlerësim për Aken, i cili ka lëvizur drejt majës së listës së tyre të nënshkrimeve të mundshme në mbrojtje.

Tuchel ishte i interesuar për nënshkrimin e Akes kur ai ishte në krye të Borussia Dortmundit dhe fakti që 27-vjeçari mund të luajë në anën e majtë të tre mbrojtësve për të zëvendësuar Antonio Rudigerin, si dhe të plotësojë në krahun e majtë dhe në mesfushë, është veçanërisht tërheqëse.

Ake kaloi shtatë vjet me Blues, duke iu bashkuar atyre në moshën 15-vjeçare.

Besohet se ai do të ishte i hapur për një rikthim, pasi nuk arriti të arrijë një pozicion të rregullt startues në Etihad.