Mbi 230 të vrarë dhe 900 të plagosur në një aksident treni në Indi (FOTO)

Ekipet e shpëtimit kaluan nëpër grumbuj mbeturinash dhe rrënojash për të nxjerrë trupat dhe liruar njerëzit pasi dy trena pasagjerësh dolën nga shinat në Indi, duke lënë të vdekur më shumë se 280 njerëz.

Qindra të tjerë u bllokuan brenda më shumë se një duzinë vagonësh të prishur gjatë natës së shtunë në një nga aksidentet më vdekjeprurëse të trenave në vend në dekada.

Aksidenti çoi në një skenë kaotike ndërsa shpëtimtarët u ngjitën në majë të trenave të shkatërruar për të thyer dyert dhe dritaret për të liruar të mbijetuarit.

Rreth 900 persona janë lënduar në aksident, transmeton TeleshkronjaPost.

Të paktën 280 trupa u gjetën gjatë natës dhe në mëngjesin e së shtunës, tha për Associated Press Sudhanshu Sarangi, drejtor i departamentit të zjarrfikësve të Odishas.

Ai tha se më shumë se 800 pasagjerë të plagosur u dërguan në spitale të ndryshme me shumë në gjendje kritike. / TeleshkronjaPost.com

, Teleshkronja Post
, Teleshkronja Post