Daut Haradinaj: Spo shohim ëndrra, do i marrim mbi 20 deputetë

Daut Haradinaj i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës thotë se mendojnë se do të kenë mbi 20 deputetë në Kuvendin e Kosovës pas zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Ai ka dhënë arsyet e këtij synimi të partisë që udhëheq Ramush Haradinaj.

“Matematika jonë është shumë e thjeshtë. Domethënë mendimin e kemi për me dalë 20 deputetë plus. Ky është qëllimi dhe është pretendim real. Nuk jemi duke parë ëndrra, por në bazë të asaj që shohim në terren, në bazë të listës po ashtu, të kaluarës tonë, në bazë të kryetarëve të komunave që kanë punuar fort”, thotë Haradinaj në Kanal10.

“Aleanca është më e madhja në pushtet lokal. Ne jemi me shtatë komuna në nivel të qeverisjes. Jemi partia e parë dhe ajo ka me u përkthyer në votë detyrimisht. Në 13 komuna bashkëqeverisim thotë ai”, thotë ai.

Pse Lumir Abdixhiku i 11-i në listë ? Sqarohet Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, është deklaruar rreth radhitjes së Lumir Abdixhikut në listën për deputetë nga kjo parti, shkruan Gazeta Express

Për shefin e LDK’së, numrat shprehin elementet e tërësisë së listës të cilën ai e quan unike.

“Nuk e parapëlqej që kandidatët për deputetë të vlerësohen me numra. Lista është unike, ndërkaq numrat shprehin elementet e kësaj tërësie”, ka deklaruar Mustafa.

Mustafa thotë se karakteristik është vetëm numri i bartësit të listës.

“Karakteristik është vetëm numri 1 si bartës i listës dhe kandidat për Kyeministër. Të gjithë të tjerët i marrin votat e veta”, ka thënë i pari i LDK’së për Express.

Ndërkohë, as për vetë Abdixhikun duket se nuk është problematike renditja e tij në listë.

Në një prononcim për Express, ai sot ka thënë se nuk ka kurrfarë hatërmbetjeje sa i përket pozicionimit të tij në listë.

“Asnjë hidhërim. Numrin e bëj unë, jo numri mua”, ka deklaruar Abdixhiku.

Vendosja e Lumir Abdixhikut në nurin 11 në listën e LDK’së, nga analistët politikë u pa si një ndëshkim nga partia kundrejt tij.

Kjo pas Abdixhiku nuk ishte deklaruar gjatë kohës kur partia e tij po sulmohej pas prishjes së koalicionit me VV’në e Albin Kurtit, në Qeverinë ku Abdixhiku ishte ministër i Infrastrukturës dhe Transportit.

Po ashtu, në Qeverinë Hoti, Abdixhiku nuk kishte marrë asnjë post.

Megjithatë, Abdixhiku kishte thënë në “Pressing” të T7 se edhe pse ka pasur bindje ndryshe nga partia, kur është pjesë e një familjeje politike, vepron sipas vendimit të shumicvës.

“Kam qenë veç një zë kundër në atë kohë. Shumica ka menduar ndryshe. Për parimet dhe bindjet e mija, kur jam pjesë e një familje politike, unë veproj sipas vendimit të shumicës, vendimi im ishte pakicë. Kam qenë vetëm një votë, s’kam arrit as dy me i bo me votu si unë. Pra nuk më kanë dhënë të drejtë që tash unë të jap ultimatum ndaj njerëzve që mendojnë ndryshe e as të dalë t’i dëmtojë delegacionet e partisë. Më e pakta që mund të bëj është që të mos jem pjesë e diçkaje që mendoj se s’duhet të ndodhë”, pati deklaruar ai.

Liverpool – Manchester United, formacionet zyrtare

Manchester Unitedi do të përballet me Liverpoolin sonte në Anfield, në një betejë të shumëpritur, e cila nis në orën 17:30.

Do të jetë një luftë mes të parit dhe të tretit në tabelën e Premierligës, me Unitedin që do të kërkojë të qëndrojë mbi Liverpoolin dhe ta rrisë epërsinë ndaj vendit të dytë, Leicester City, raporton Gazeta Express.

Derisa Ole Gunnar Solskjaer nuk përballet me ndonjë mungesë të madhe, Jurgen Klopp nuk do të mundë të llogarisë në disa lojtarë kyçë.

Virgil van Dijk, Joe Gomez, Diego Jota dhe Naby Keita mungojnë për Liverpoolin shkaku i lëndimeve.

Gjermani Jurgen Klopp i ka dhënë mundësinë e titullarit kosovarit Xherdan Shaqiri – i cili para pak më shumë se dy vjetëve shkëlqeu kundër Unitedit duke ia siguruar fitoren Liverpoolit me dy golat e tij në Old Trafford.

Ole Gunnar Solskjaer ka vendosur të luajë me Paul Pogban nga fillimi në mesfushë, i cili do të mbështet nga Fred dhe Bruno Fernandes.

Këto janë formacionet startuese të të dy trajnerëve:

Lladrovci i kundërpërgjigjet Vehbi Kajtazit me një foto me Hashim Thaçin

Pas akuzave që bëri gazetari Vehbi Kajtazi për kreun e Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovcin, si ai është një prej personave që e kanë dërguar Hashim Thaçin në Hagë, për rastin e Behajdin Hallaqit, ka reaguar Lladrovci.

Ai publikoi një foto në profilin e tij në Facebook, së bashku me ish- presidentin Thaçi, duke dërguar edhe një herë mesazhe ndaj gazetarit Kajtazi.

“Të vërtetat e dhimbshme, po i ngacmojnë ende pasardhësit shpirtëror të mendësisë kriminale të ish regjimit. Porosi për gazetarucin: Moti jam përballur dhe përballem me shpifjet e ish-regjimit kriminal, ju njoh mirë. E di, ju dhemb shumë e vërteta, por të kaluarën nuk mund ta korrigjoni!”, ka shkruar Lladrovci.

Ky është postimi i plotë i Ramiz Lladrovcit:

Lista e kandidatëve për deputetë nga Lëvizja Vetëvendosje

Favoriti kryesorë i zgjedhjeve të 14 shkurtit, Lëvizja Vetëvendosje pak minuta pasi ka aplikuar për certifikim në KQZ, ka publikuar edhe listën e plotë të cilës i prinë Albin Kurti dhe numër dy Vjosa Osmani.

Glauk Konjufca në këtë listë renditet i treti, i pasuar nga Vasfije Krasniqi dhe Avni Dehari.

Lista e plotë e kandidatëve për deputetë nga lista e Vetëvendosjes:

1 Albin Kurti

2 Vjosa Osmani Sadriu

3 Glauk Konjufca

4 Vasfije Krasniqi

5 Avni Dehari

6 Albulena Haxhiu

7 Arben Vitia

8 Donika Gërvalla

9 Gani Krasniqi

10 Shqipe Selimi

11 Liburn Aliu

12 Hekuran Murati

13 Armend Muja

14 Arbërie Nagavci

15 Adnan Rrustemi

16 Haxhi Avdyli

17 Fatmire Kollçaku

18 Mimoza Kusari Lila

19 Haki Abazi

20 Ardian Gola

21 Rozeta Hajdari

22 Xhelal Sveçla

23 Saranda Bogujevci

24 Faton Peci

25 Fitore Pacolli

26 Hydajet Hyseni

27 Hysamedin Feraj

28 Jahja Koka

29 Yllza Hoti

30 Hajrulla Çeku

31 Bajram Mavriqi

32 Besim Muzaqi

33 Doarsa Kica Xhelili

34 Fitim Uka

35 Tinka Kurti

36 Fitim Haziri

37 Arbëreshë Hyseni Kryeziu

38 Arbër Rexhaj

39 Dimal Basha

40 Burim Karameta

41 Enver Dugolli

42 Arijeta Rexhepi

43 Valon Ramadani

44 Valdet Januzaj

45 Albana Morina Xharra

46 Agon Batusha

47 Fatmir Humolli

48 Jeta Statovci

49 Alban Hyseni

50 Hysen Durmishi

51 Arta Bajralia

52 Arion Thaqi

53 Ali Tafarshiku

54 Angjelina Krasniqi

55 Artan Abrashi

56 Rrustem Leti

57 Shqipe Metaj Isufi

58 Luan Aliu

59 Labinotë Demi Murtezi

60 Adriana Matoshi

61 Avni Zogjani

62 Mirsad Shkreta

63 Arjeta Fejza

64 Nasuf Bejta

65 Gazmend Gjyshinca

66 Jetmira Vrenezi

67 Nijazi Isaku

68 Drita Millaku

69 Eman Rrahmani

70 Mefail Bajqinovci

71 Hatixhe Hoxha

72 Ekrem Mustafa

73 Fjolla Ujkani

74 Enver Haliti

75 Mentor Arifaj

76 Vendenis Lahu

77 Gegë Lleshi

78 Mimoza Shala

79 Visar Korenica

80 Gresa Bytyqi

81 Halil Thaçi

82 Mirlinda Tishukaj

83 Hysni Mehani

84 Lumnije Mikullovci

85 Milazim Salijaj

86 Bernarda Radoncic

87 Edmond Pruthi

88 Blerim Gashani

89 Liri Loshi

90 Agime Gashaj

91 Adnan Ademi

92 Rreze Duli

93 Xhafer Berisha

94 Albana Gashi

95 Alban Bajrami

96 Leonora Sfarqa

97 Shpejtim Arifi

98 Besnik Zeqiraj

99 Jehona Ferizi

100 Ilir Aliu Kapiti

101 Nazlie Bala

102 Uran Halimi

103 Jeton Lajqi

104 Nita Bakalli Istrefi

105 Abdyl Gashi

106 Driton Hyseni

107 Orges Tafilaj

108 Shenaj Shala

109 Gramos Agusholli

110 Salih Zyba