Presidenti francez Macron paralajmëron takim mes Kosovës dhe Serbisë pas tensioneve në veri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë së fundmi një deklaratë lidhur me përshkallëzimin e tensioneve në rajonin verior të Kosovës. Në një postim të gazetarit Xhemail Rexha, Macron citohet të ketë thënë se autoritetet e Kosovës kanë bërë gabime dhe mbajnë përgjegjësi për përshkallëzimin aktual.

Kjo deklaratë ka tërhequr vëmendjen, pasi hedh dritë mbi këndvështrimin e Francës për situatën. Macron njoftoi gjithashtu se javën e ardhshme do të zhvillojë një takim me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq, të shoqëruar nga kancelari gjerman Olaf Scholz.

Vërejtjet e bëra nga presidenti Macron pasqyrojnë një shqetësim në rritje për situatën e përkeqësuar në veri të Kosovës. Rajoni ka qenë një burim tensionesh të vazhdueshme ndërmjet pakicës etnike serbe dhe shumicës shqiptare, shkruan TeleshkronjaPost.

Vendimi për të thirrur një takim me liderët e Kosovës dhe Serbisë, së bashku me prezencën e kancelarit Scholz, tregon për një përpjekje të përbashkët të Francës dhe Gjermanisë për të ndërmjetësuar situatën dhe për të lehtësuar dialogun ndërmjet palëve në konflikt.

Takimi i ardhshëm mes Macron, Kurtit, Vuçiq dhe Scholz ka një rëndësi të madhe për perspektivat e zgjidhjes së tensioneve në veri të Kosovës. Ai ofron një mundësi për udhëheqësit që të përfshihen në diskutime ballë për ballë dhe të gjejnë gjuhën e përbashkët.

Ndërsa tensionet vazhdojnë të përshkallëzohen në veri të Kosovës, takimi i paralajmëruar nga Presidenti Macron jep shpresë për një zgjidhje diplomatike të konfliktit. Dialogu mes Kurtit, Vuçiqit dhe homologëve të tyre evropianë do të jetë padyshim sfidues, duke pasur parasysh armiqësitë e kahershme dhe çështjet e rrënjosura thellë./ TeleshkronjaPost.com