Protesta në Poloni: Mijëra njerëz kërkojnë ndryshim në Varshavë

Qindra mijëra protestues janë mbledhur në Varshavë për një nga demonstratat më të mëdha të Polonisë që nga rënia e komunizmit në 1989.

Shumica e partive opozitare u kanë bërë thirrje mbështetësve të bashkohen në marshimin kundër partisë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS), të udhëhequr nga Jaroslaw Kaczynski.

Mes të pranishmëve janë ish-kryeministri Donald Tusk dhe ish-presidenti Lech Walesa, transmeton TeleshkronjaPost.

PiS e ka cilësuar tubimin si një “marsh urrejtjeje”.

Zyra e kryetarit të Varshavës ka vlerësuar se gjysmë milioni njerëz morën pjesë në këtë ngjarje, e cila u bë në 34 vjetorin e zgjedhjeve të para pjesërisht të lira në Poloni.

Shumë udhëtuan nga i gjithë vendi për të marrë pjesë, dhe demonstrata të njëkohshme janë mbajtur në qytete të tjera polake si Krakov.

Një shumëllojshmëri çështjesh sollën protestat, duke përfshirë inflacionin, kostot e jetesës dhe të drejtat për gratë dhe LGBT. Shqetësime janë ngritur edhe kundër ligjit të ri të akuzuar për minimin e demokracisë së Polonisë.

Ligji, i kritikuar nga BE dhe SHBA, ngre një komision për të hetuar ndikimin e padrejtë rus në politikën polake dhe ka fuqinë t’i ndalojë njerëzit të marrin poste publike për 10 vjet.

Qeveria mohon se po shkatërron demokracinë dhe presidenti Andrzej Duda ka propozuar amendamente për të hequr këto kompetenca.

Por kritikët thonë se ai ende mund të përdoret kundër njerëzve, duke përfshirë Tusk – liderin kryesor të opozitës në Poloni dhe kreun e partisë së qendrës Platforma Qytetare (PO).

Turmat e njerëzve janë fotografuar duke valëvitur flamujt polakë dhe të BE-së dhe duke mbajtur pankarta, dhe pjesëmarrësit i thanë BBC-së se protestuesit brohoritnin “demokraci” dhe “ne do të fitojmë”.

“Unë erdha këtu për të mbrojtur demokracinë sepse nuk mund të duroj se si parlamenti ynë, gjykata kushtetuese janë shkatërruar, Bashkimi Evropian është pakësuar,” tha një protestues për agjencinë e lajmeve Reuters.

Donald Tusk, një ish-kreu i Këshillit Evropian, mirëpriti gjithashtu mbështetësit gjatë marshimit “rekord”.

“Demokracia vdes në heshtje, por ju keni ngritur zërin për demokraci sot, heshtja ka mbaruar, ne do të bërtasim”, tha Tusk.

Përpara ngjarjes, PiS akuzoi organizatorët për hipokrizi, duke postuar në Twitter një video në lidhje me brutalitetin e policisë dhe dhunën kundër medias, ndërsa Tusk ishte në detyrë.

Wojciech Przybylski, redaktor i Visegrad Insight, i tha BBC-së se këto protesta tregojnë se grupet opozitare të Polonisë mund të bashkohen për kauzat e përbashkëta, pavarësisht dallimeve të tyre politike.

Por PiS është ende përpara në sondazhe, shton ai, dhe “kjo do t’i mobilizojë ata, sepse ata e dinë se opozita është e vërtetë”. / TeleshkronjaPost.com