Vuçiq e ‘humbë kontrollën’ pasi Kosova i vendos reciprocitet Serbisë

Pas varësit të tij, Petar Petkoviq, edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar vendimet e Qeverisë së Kosovës për targat e automjeteve dhe aplikimin e reciprocitetit lidhur me letërnjoftimet për qyetarët e Serbisë që hyjnë në Kosovë. Pas takimit me të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Aleksandar Vuçiq iu drejtua gazetarëve, […]

Continue Reading

Ramush Haradinaj: Kurti e Konjufca më të këqinj se Rrahman Morina, ‘ka me i vra Zoti’

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka krahasuar kryeministrin Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca me kryetarin e Partisë Komuniste të Kosovës në vitet e 90-ta Rrahman Morina. Duke folur për mospërfshirjen e veteranëve të UÇK-së në Ligjin për Pagën Minimale, Haradinaj tha se liderët e shtetit të Kosovës po veprojnë edhe më keq se […]

Continue Reading

“Nëse marrëveshjet për energjinë janë të mira, meritat u takojnë qeverive Thaçi dhe Mustafa”

Analisti politik Jusuf Thaçi ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes së sotme të Qeverisë së Kosovës me atë të Serbisë për energjinë. Thaçi përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook tha se nëse marrëveshjet për energjinë të vitit 2013 dhe 2015 janë të mira atëherë, sipas tij, meritat I takojnë qeverive të Thaçit e Mustafës. […]

Continue Reading

Shqipëri-Kosovë pa kufij, ja marrëveshja që do nënshkruhet.

Ministri i Brendshëm Bldi Çuçi ka prezantuar sot marrëveshjen që do nënshkruhet për krijimin e lehtësirave të kalimit në kufirin Shqipëri-Kosovë dhe anasjelltas. Ministri Çuçi tha “Protokolli i parë që do nënshkruajmë me homologun Svelça që përgjatë periudhës së verës dhe gjatë fundjavave kur ka fluks lëvizjeje nga të dyja krahët ne do ta lehtësojmë […]

Continue Reading