Nervozohet Vuçiq: Nuk do të ketë Kosovë të pavarur

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i pyetur sot nga një gazetar që të komentojë deklaratën e të dërguarit special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Sarrazin tha se nuk do ta lejojë “Republikën Srpska” në Kosovë, deklaroi se rreth kësaj vendosin serbët dhe shqiptarët, dhe i la porosi diplomatit gjerman që nuk do të ketë as pavarësi të Kosovës ashtu siç kanë planifikuar.

“Nuk e kam ditur që ai ka thënë këtë – se nuk do ta lejojë, kam menduar se për këtë vendosin serbët dhe shqiptarët. Nuk e kam ditur që rreth kësaj vendosin gjermanët, por është mirë që Sarrazin atë e tha publikisht, pasi gjermanët veçse kishin vendosur tashmë për disa plane, mirë është që ai na e tha këtë publikisht”, deklaroi ai, shkruan Tanjug.

Vuçiq e ‘humbë kontrollën’ pasi Kosova i vendos reciprocitet Serbisë

Pas varësit të tij, Petar Petkoviq, edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar vendimet e Qeverisë së Kosovës për targat e automjeteve dhe aplikimin e reciprocitetit lidhur me letërnjoftimet për qyetarët e Serbisë që hyjnë në Kosovë.

Pas takimit me të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, Aleksandar Vuçiq iu drejtua gazetarëve, duke komentuar vendimet e sotme të Qeverisë së Kosovës.

“Ne jemi gjithmonë të gatshëm për dialog, ndërsa disa të tjerë nuk janë kurrë të gatshëm për dialog përmbajtësor, por kanë mbështetjen e fuqive perëndimore, bëhet fjalë për marrjen e dy vendimeve në institucionet e tyre, njëra është shkurtimi i të drejtës për të hyrë në Kosovë me letërnjoftime… Vendimi tjetër me qëllimin e vetëm për të dëbuar serbët”, tha Vuçiq, para gazetarëve, transmeton Telegrafi.

Vuçiq ka thënë se “nëse Prishtina nuk i bindë serbët që të riregjistrojnë automjetet me targa [RKS], atëherë institucionet e Kosovës do t’ua marrin targat dhe veturat e serbëve”.

“Ata po llogarisin që serbët të largohen nga veriu i Kosovës”, tha Vuçiq.

Vuçiq theksoi se lidershipi shqiptar kinse ka marrë mbështetje nga Britania e Madhe, Gjermania dhe vende të tjera të QUINT-it.

“Me vite po i durojmë gënjeshtrat… Nuk është problem ajo që ata mendojnë se ne jemi budallenj, por se mendojnë se janë shumë të zgjuar”, tha Vuçiq për Perëndimin.

Vuçiq tha se Prishtina po planifikon një “sulm në veri të Kosovës deri më 1 tetor”.

“Na dhanë afat për targat deri në fund të shtatorit, do të thotë se më së voni deri më 1 tetor po planifikojnë sulm të përgjithshëm në veri të Kosovës”, tha presidenti i Serbisë.

Vuçiq pyeti se për çfarë duhet të jetë dialogu Kosovë- Serbi pas vendimeve të tilla të institucioneve të Kosovës.

“Dialog për çfarë? Për çfarë të flasim? Ja, jemi gati, nuk e di për çfarë të flasim”, tha Vuçiq.

Ai ka thënë se Serbia ka përmbushur gjithçka nga marrëveshja e Brukselit, kurse Kosova asgjë.

Qeveria e Kosovës miratoi të mërkurën vendimin për mundësinë e riregjistrimit të veturave me targat e qyteteve në Kosovë – të cilat i lëshojnë autoritetet e Serbisë – në RKS (Republika e Kosovës).

Bëhet fjalë për veturat me targat PR (Prishtinë), GL (Gjilan), PZ (Prizren), KM (Mitrovicë e Kosovës) e kështu me radhë.

Targat e tilla janë hequr në zonat e populluara me shumicë serbe në jug të Lumit Ibër në vitin 2011, pas nënshkrimit të një marrëveshjeje midis Kosovës dhe Serbisë për lirinë e lëvizjes.

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, të mërkurën, u miratua edhe udhëzimi për kalimin e pikave kufitare me dokumente personale, të lëshuara nga autoritetet serbe.

Sipas tij, të gjithë ata persona që kanë dokumente personale të lëshuara nga autoritetet serbe, me të hyrë në territorin e Kosovës, do të marrin një certifikatë që i zëvendëson ato dokumente.

Përndryshe, të gjithë qytetarët e Kosovës që hyjnë në territorin e Serbisë, marrin një certifikatë që i zëvendëson dokumentet e tyre personale.

Ndaj këtij vendimi të Qeverisë së Kosovës reagoi Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, duke thënë se “Albin Kurti po i kërcënon me luftë serbët në Kosovë”.

Ballkani i Hapur: Edi Rama thotë se është për të qeshur, e trajtojnë si instrument që do ta marri Serbia tregun

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka thënë se është ndjerë i nderuar me pritjen që i është bërë sot nga korporata ‘’Devolli’’, me vizitat e tij që bëri në fabrikat M&Sillosi, por edhe në Comodita.

Rama tha se puna që bëhet në këto dy fabrika prodhimi, është një ekselencë, të cilën sipas tij, Shqipëria shpreson ta ketë një të tillë për të shfrytëzuar gjithë logjistikën e portit atje, përcjell klankosova.tv.

”Shqipëria sot është në një fazë të re zhvillimi. Dhe në një moment ku realisht ja vlen të investohet, posaçërisht në turizëm dhe patjetër dhe pastaj edhe në gjithë linjat e prodhimit por mbi atë të përpunimit në fushën e ushqimit”.

”Sot ne patëm mundësinë që të shohim një nga ekselencat jo të Kosovës dhe Shqipërisë, por të krejt rajonit tonë, tek M&Sillosi dhe këtu tek një tjetër ekselencë e eksportit, që e ka zërin e vet deri në ShBA dhe shpresojmë që së shpejti ta kemi një tjetër fabrikë në Shqipëri, për të shfrytëzuar gjithë logjistikën e portit atje”.

”Dua t’ju them që ne jemi shumë të interesuar që të kemi një prani më të madhe të sipërmarrje të Kosovës në Shqipëri. Sepse pavarësisht që vizitorët e huaj janë potencial, ne na duhen kampionët shqiptarë, e natyrisht jo të gjithë shqiptarët jetojnë në Shqipëri dhe investojnë në Shqipëri. Do të ishte një privilegj i madh për Shqipërinë t’ju kishim ju atje. Së shpejti në javë të ardhshme do ta rrisim shkallën e pagave të pataksuara”.

Tutje kryeministri Edi Rama foli edhe për çështjen e Ballkanit të Hapur, për të cilin u shpreh se me këtë ide, secili do ta merrte atë që i takon, përcjell klankosova.tv.

”Është shumë për të qeshur dhe për të qarë kur Ballkanin e Hapur, e trajtojnë si një instrument që do marri Serbia tregun. Por, po të shikosh volumin tregtar të Serbisë, rritjen më të madhe e ka këtu. Pavarësisht gjithë pengesave, problemeve, dhe gjithë marrëdhënieve që janë dhe në këtë rast përgjegjësia është në anën e Serbisë është në anën e Kosovës. Praktikisht volumi më i madh tregtar është këtu dhe rritja më e madhe është këtu”.

”Pra, nuk është çështja se Ballkani i Hapur do bëjë ndonjë gjë tjetër përveç se do krijojë hapësirë shumë më të madhe për të gjithë. Do të zgjerojë shumë me tepër frymëmarrjen e ekonomike për të gjithë, dhe secili do të marri pjesën e vet të asaj që i takon. Ti nuk mund të nisesh si e si të pengosh tjetrin, pavarësisht se për vete mund të vuash shumë më tepër. Ti duhet të nisesh si e si të fitosh për vendin tënd, pastaj të tjerët të fitojnë pjesën e tyre. Kjo nuk është diçka që duhet ta pengosh, apo që do duhej të ishte shqetësimi yt fare”.

”Sa më mirë të jenë ekonomikisht fqinjët, aq më mirë shkojnë punët edhe në drejtimin politik”.