Vuçiq: Jam për kufijtë ekzistues në Ballkan, “me Kosovën brenda Serbisë”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se nuk e ka parë dokumentin “mon-paper” që pretendohet se ishte dorëzuar në Bruksel presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, nga kryeminsitri slloven Janez Jansha, e sipas të cilit parashihet që Republika Srpska t’i bashkangjitet Serbisë, kurse Kosova Shqipërisë.

Presidenti serb ka thënë se angazhohet për kufijtë ekzistues të Serbisë, me Kosovën brenda dhe me Bosnjën dhe Hercegovinën me Republikën Srpska.

“Unë nuk mund të pajtohem me bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë, unë duhet të respektoj integritetin territorial të Bosnje dhe Hercegovinës”, tha Vuçiq për B92.

“Për ne, gjëja më e rëndësishme është paqja dhe stabiliteti i plotë”, tha Vuçiq, duke shtuar se kjo përfshinte vazhdimin e dialogut me Kosovën, përcjell Telegrafi.

Kryeministri Slloven Janez Jansha ka mohuar pretendimet e mediave se ai i ka dorëzuar një dokument ‘non-paper” Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, i cili parashikon rishikimin e kufijve në Ballkan.

Serbian President Aleksandar Vucic gestures as he speaks during a joint press conference with Russian Prime Minister Dmitry Medvedev after their meeting in Belgrade, on October 19, 2019. – Medvedev arrived on a one-day official visit to Serbia during which he attend military parade commemorating the 75th anniversary of the liberation of the Serbian capital from the Nazi Germany. (Photo by Andrej ISAKOVIC / AFP)

Lidhur me komentet e Timothy Les, një studiues në Qendrën Britanike për Gjeopolitikë dhe ish-diplomat, i cili komentoi mbi përmbajtjen e letrës “non-paper” të autorizuar nga kryeministri slloven Janez Jansha, Vuçiq tha se lind pyetja se si ata nga shoqëria civile nuk reaguan për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë.

Sipas tij, paralajmërime të tilla [ridefinimin e kufijve të Ballkanit] vijnë nga ata që në mënyrë të paligjshme filluan të copëtonin territorin e Serbisë.

“Çdo ditë keni kërcënime për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë nga Tirana dhe Prishtina, dhe ata heshtin çdo ditë. Ata e duan Kurtin. Nga Rada Trajkoviq, Vuk Jeremiq, Dragan Gjilas, të gjithë e duan Kurtin që qëndron për Shqipërinë e Madhe”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se përfaqësuesit e asaj shoqërie civile nuk ishin “çmendur” nga bashkimi i Kosovës dhe Shqipërisë, por nga fakti që dikush përmendi Republikën Srpska.

“Ne nuk ishim gjithmonë lule dhe vetëm të tjerët kishin faj. Por nëse mendoni se do të arrini një kompromis në atë mënyrë, është e qartë që ju nuk e doni atë, ju doni që ai konflikt i ngrirë të mbetet”, tha Vuçiq.

Ai tha se pozicionet e Serbisë dhe Kosovës janë diametralisht të kundërta, por se do të punonohet për përafrim përmes bisedimeve në Bruksel.

“Unë mendoj se është më mirë të mos kesh një konflikt të ngrirë, sesa të kesh një të tillë,” tha Vuçiq, duke shtuar se negociatat me Prishtinën nuk do të vazhdojnë në Paris, por në Bruksel.

Vuçiq tha se për paralajmërimin e Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, se do të padisë Serbinë për dëmet e luftës, ai vetëm mund të “buzëqeshë thartë” dhe të pyesë “pse e gjithë kjo?”.

Presidenti serb tha se e tërë kjo për të është e pakuptimtë dhe se thjesht nuk ka fjalë.Vuçiq ka thënë se së shpejti do të udhëtojë në Bruksel për vizitë. /TeleshkronjaPost/

Paralajmërimi për rritjen e çmimit të rrymës në Kosovë

Shtrenjëtimi i rrymës elektrike në Kosovë – Paralajmërimi për rritjen e çmimit të energjisë elektrike në vend, ka shqetësuar bizneset, thotë kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, duke shtuar se duhet të ndodhë sa më shpejtë liberalizimi i tregut në mënyrë që të rritet konkurenca, që siç thotë ai do të ketë edhe oferta me çmime më të mira.

Në një intervistë për EO, Shahini ka thënë se paralajmërimi për rritjen e çmimit të energjisë elektrike është shqetësim i madh për qytetarët, bizneset, pasi që energjia është një ndër shtyllat kryesore që merr pjesë në shërbim apo prodhim.

“Mendon se energjia elektrike është një trend në gjihë botën dhe në Kosovë kjo ka rrit shqetësime të mëdha prandaj liberalizimi sa më i shpejtë i tregut për furnzimin të energjisë elektrike do të futë konkurencën. Në konkurencë mund të kemi edhe oferta më të mira edhe çmime më të mira dhe kjo do të jep mundësi jo sipas ligjeve aktuale por duhet të ndryshohen ligjet që secilin qytetar të blenë atje ku e ka më lirë, dhe ligjet aktuale që janë të limituara dhe bizneset se ku mund ta blenë energjinë elektrike.

Prandaj paralajmërimi për rritje të çmimit të energjisë elektrike është një shqetësim i madh për qytetarët, për bizneset sepse energjia është një nga shtyllat kryesore që merr pjesë në prodhim apo shërbim”, tha Shahini.

Shahin tutje tha se Qeveria përmes rregullatorit duhet të shikon saktë se për çfarë po kërkohet rritja e çmimit të energjisë, e njëra prej masave kryesore që duhet ta ndërmerr është liberalizimi i tregut, që operatorët ekonomik ta blenë atje nuk është më lirë.

“Qeveria duhet që përmes rregullatorit të shikon saktë se pse kërkohet rritje të energjisë elektrike prej 40%. Duhet të shikohet se cilat janë masat që mund t’i merr që mos të rritet, masat që duhet t’i merr janë liberalizimi i tregut që operatorët ekonomik të kenë të drejtë secili të blenë energjinë atë ku e gjenë më lirë dhe jo t’i jepet dikujt monopol dhe t’i merr pengë licencat dhe të ju ofron qytetarëve të vetë energji sipas atij që e ka përfitimin, por duhet të jepet mundësia që të liberalizohet tregu, të liberalizohen ligjet dhe qytetarët të blejnë energji atje ku e gjejnë më lirë”, u shpreh ai./TeleshkronjaPost/

Vuçiq e lavdëron angazhimin e Lajçakut kundër Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bisedoi sot me ministrin e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Sllovakisë, Ivan Korçok, dhe vlerësoi se bashkëpunimi midis dy vendeve po përparon vazhdimisht.

Siç thuhet në njoftimin e zyrës së Vuçiqit, ai shprehu mirënjohje për mbështetjen e Sllovakisë në çështjen e Kosovës dhe në integrimin evropian të Serbisë, transmeton Gazeta Express.

Vuçiç e njoftoi mysafirin me situatën në rajon dhe përshëndeti angazhimin e diplomatit sllovak Miroslav Lajçak si përfaqësues special i Bashkimit Evropian në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe çështje të tjera rajonale në Ballkanin Perëndimor.

Ai përsëriti se Serbia është e përkushtuar për ta ruajtur stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe se do të vazhdojë ta ndjekë një politikë të paqes dhe bashkëpunimit në rajon./teleshkronjapost.com/