Neymar u ofrohet top pesë klubeve – njëra ndër to është padyshim befasi e madhe

Neymar mund të largohet nga Paris Saint-Germain këtë verë, me kampionët e Ligue 1 që thuhet se e kanë ofruar tashmë atë te disa klube.

Pavarësisht se është lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit, është e drejtë të thuhet se braziliani nuk i ka përmbushur gjithmonë pritjet, veçanërisht që kur u transferua te PSG.

Sulmuesi brazilian i kushtoi gjigantëve të Ligue 1, 222 milionë euro në vitin 2017 dhe deri më tani numri më i madh i paraqitjeve që ai ka bërë në një sezon është vetëm 31 dhe në dy sezone ai ka luajtur më pak se gjysmën e ndeshjeve të ligës.

Ardhja e Lionel Messit verën e kaluar po e lë nën hijen e mikut të tij të mirë, hija e të cilit u transferua në Paris – pasi e kishte edhe te Barcelona, ndërsa Kylian Mbappe është bërë ylli i Parc des Princes.

Mbappe nënshkroi një marrëveshje të re muajin e kaluar me klubin, në vend të lëvizjes së tij të pritshme te Real Madridi, dhe sipas raportimeve një premtim që iu bë lojtarit ishte se Neymar do të largohej.

Tani, sipas Footmercato, 30-vjeçari i është ofruar Juventusit, me Max Allegrin që e konsideron seriozisht sulmuesin si një opsion.

Eksperti i Juventusit, Luca Momblano, ka pohuar gjithashtu se ylli brazilian i është ofruar gjigantëve të Serisë A, të cilët po kërkojnë të kthehen në majë të futbollit italian dhe atë evropian, në formë huazimi.

Nuk do të jetë një marrëveshje e lehtë për t’u bërë, për askënd, me skuadrën aktuale të lojtarit që nuk ka gjasa ta lërë atë të shkojë shumë lirë dhe me pagat e tij gjithashtu të përfshihen.

Përkundër faktit se ai nuk do të jetë i lirë, raportimet e mëparshme kanë pohuar se Neymar mund të jetë në dispozicion për 85 milionë euro, gjë që do t’i bënte parisienët të kenë një humbje të madhe.

Një nga skuadrat e pakta që mund të përballonte Neymarin dhe pagat e tij, janë Newcastle United, pasi skuadra e Ligës Premier u ble nga pronarët e Arabisë Saudite vitin e kaluar.

Magpies janë lidhur me yllin e PSG-së, megjithëse do të ishte një ndryshim i madh drejtimi nga transferimet që ata kanë përfunduar deri më tani, dhe të tjera me të cilat janë lidhur së fundmi.

Ai po ashtu i është ofruar edhe Barcelonës, Manchester Cityt dhe Chelseat.

Mund të ndodhë transferim i pa pritur i Neymar Jr në Serie A

Juventusi po e shqyrton mundësinë e transferimit të Neymarit.

Nuk është hera e parë por duket se tani ka më shumë opsione. Massimiliano Allegri, trajneri i skuadrës bardhezi, ka kërkuar ngritjen e nivelit të skuadrës dhe braziliani mund ta bëjë këtë.

Përveç kësaj, situata e sulmuesit brazilian te Paris Saint-Germain jo vetëm është e pasigurt por nuk përjashtohet mundësia që skuadra franceze ta shesë, apo të luajë pa të.

Me Di Maria dhe Pogba gjithashtu në orbitën e skuadrës italiane, në tavolinë është edhe rikthimi i Cristiano Ronaldos.

Jorge Mendes thuhet se i ka propozuar portugezit që të rikthehet për të luajtur për Juventusin, diçka që sot nuk përjashtohet, edhe pse si Neymar ashtu edhe Ronaldo do të duhej të ulnin ndjeshëm pagat.